Královéhradecký kraj potřebuje spolupráci, ne konfrontaci

markova 153Volby do zastupitelstev krajů se blíží, a tak jsme stále častěji svědky hodnocení čtyřleté práce. Koalice se vehementně chlubí a opozice poukazuje na nedostatky a chyby. Na podzim roku 2016 vznikl v Královéhradeckém kraji nesourodý »slepenec« pod vedením »nevítězné« ČSSD. Kraje musí řešit především oblast zdravotnictví, školství a dopravy. Právě zde však řešila pětičlenná koalice řadu sporů a udělala množství chyb.


Jedním z největších problémů občanům Rychnovska způsobil rozvoj průmyslové zóny v Kvasinách obrovským nárůstem tranzitní dopravy. Řešením mělo být několik obchvatů. Část prvního v Opočně za 147 mil korun byla minulý týden slavnostně otevřena. Opočenští si bohužel oddychli jen na chvilku a nyní se jim auta opět valí městečkem. Vedení kraje bez zkušebního provozu a kolaudačního řízení v rámci předvolebního »chlubení« pochybilo. Odpovědnost nese ODS, která má dopravu na starosti, a hejtman. Občané nedalekého městyse Častolovice, kde má obchvat teprve vzniknout, zase už třikrát žádali o zákaz průjezdu kamionů směřujících do průmyslové zóny, protože je sužuje nesnesitelný hluk, vibrace, zplodiny, prach. Kraj se ale staví k vymístění kamionů odmítavě. Na životně důležité dokončení D11 a obchvatu už mnoho let čekají i v Náchodě a v Jaroměři.

Královéhradecko je významným turistickým cílem a především do našich krásných hor směřuje obrovské množství aut, které často parkují živelně a na komunikacích. Koncepce podpory malých horských obcí s výstavbou parkovišť a zajištěním kyvadlové dopravy však bohužel za celé čtyři roky nevznikla.
Nová koncepce rozvoje a zajištění dostupné zdravotní péče v regionu se začne projednávat teprve v září. Celé volební období však vedením kraje »cloumají« spory o vedení nemocnic. Problémů nebyly ušetřeny nemocnice v Náchodě, v Rychnově i v Jičíně. V Trutnově aktuálně čelí nutnosti uzavření porodnice, protože chybějí lékaři. Více než miliardovou stavbu Oblastní nemocnice Náchod naprosto ostudně připravoval Královéhradecký kraj pod vedením ČSSD několik let. Původně se mělo s přestavbou nemocnice začít v roce 2012 a hotovo mělo být do poloviny roku 2015. Se zahájením nemocničního provozu v nových prostorách se nyní počítá na začátku roku 2021. Pavilony září novotou a nejmodernější přístroje čekají. Obrovský problém nedostatku lékařských i nelékařských pracovníků ale bohužel zůstává. Je tedy otázkou, zda v nové nemocnici bude potřebná kvalitní zdravotní péče pro všechny pacienty skutečně plně zajištěna.
Ani oblast školství není bez problémů. Příslušná radní dokonce nyní podala trestní oznámení kvůli spekulacím kolem zpochybňování regulérnosti konkurzu na ředitelku střední školy v Jaroměři. Spor mezi zástupkyní koaliční STAN a Východočechů s hejtmanem za ČSSD je otevřený a není první. Do křížku se dostali i v případě dětského domova v Sedloňově. Když k tomu připočteme obviňování, že si hejtman údajně dělá volební kampaň za peníze kraje, je jasné, že výsledky nadcházejících voleb musí přinést spolupráci místo konfrontace a preferování osobních a stranických zájmů. V zastupitelstvu kraje by po volbách měli zasednout ti, kteří jsou této spolupráce schopni a nabízejí řešení. KSČM má zkušenosti a opakovaně prokázala, že umí a chce problémy obyvatel našeho regionu řešit.
Soňa MARKOVÁ,

kandidátka do Zastupitelstva Královéhradeckého kraje

IN: Haló noviny, 26. 8. 2020

skola2 1086 X

KH KV KSČM

 

Doporučujeme

halo noviny logo

Reklama

logo komise mladeze

Go to top