Vytisknout tuto stránku

Naši povinností je bránit slabší

nasiliV médiích proběhla zpráva o smrti 55leté učitelky v souvislosti se šikanou žáky z její třídy. Ve víru dalších událostí, migrace, placení výkupného za unesené dívky či výměny Fajada za naše zadržované občany tato událost poněkud zapadla. Je to však velmi závažný jev naší společnosti a reakce na ni se mi zdá málo razantní. Studenti střední školy nejsou žádní malí kluci, ale téměř dospělí lidé, kteří by měli znát základní pravidla slušného chování. Je naše společnost již tak netečná a otrlá, že si neuvědomuje, kam takové chování může vést?

Mlčící většina nic proti tomu neudělala a jen přihlížela. Chybí nám hrdinové, kteří rozlišují dobro a zlo a dokážou se postavit na stranu slabšího? Kam až jsme se to dostali? V nemocnicích musí mít ochranku proti agresivním pacientům, učitelé ve školách se bojí svých žáků, jsou napadáni záchranáři. Jak si vážíme jeden druhého, jaká je úcta ke starším spoluobčanům, jak se chováme k ženám? Tady nepomůže represe státních orgánů,soudy a tresty. Je to obrázek celé společnosti, odráží se v tom i současná situace v Evropě, Sýrii Iráku, Libyi a dalších rozvrácených státech. Je-li možné bezpráví ve velkém, proč by to nešlo v malém. Prosazuje se právo silnějšího,ať v mezinárodním měřítku, tak i v menším. Jak se jedná se zákazníky v marketech, jak se chovají banky, energetické společnosti, zaměstnavatelé k zaměstnancům. Je to jeden řetězec , který nakonec může skončit u jedné středoškolské učitelky.
Ve společenských vztazích chybí naprosto úcta k člověku, jako myslící a cítící bytosti. Je jen jednotka, která může vyprodukovat nějaký zisk pro vládnoucí elitu a není-li tomu tak, potom ztrácí hodnotu, nikoho nezajímá a končí jako lidský odpad. Žijeme ve společnosti, která je zaměřena pouze na zisk, výkon a bezohledné prosazování individuálních zájmů.
Měli bychom si uchovat lidský přístup, oceňovat lidi podle jejich osobních kvalit a ne podle velikosti konta či síly pěsti. Naší povinností je bránit slabší a společensky znemožnit agresory.

Věra Žižková, předsedkyně KhK KV KSČM

skola2 4038 X