Vytisknout tuto stránku

Spontánní demonstrace?

milan spas 06 wPoslední pořad Máte slovo paní Jílkové ze čtvrtka večera jen dokázal, jak je Česká televize jednostranná. Šlo o demonstrace a stávku studentů údajně na podporu demokracie a Ústavy a o to, jestli tito náctiletí jsou schopni pochopit, co se v naší zemi děje. Vystoupili tu mj. zástupci studentů a s nimi poslanec TOP 09 Feri a organizátor demonstrací student DAMU Louženský, a proti nim například předseda Poslanecké sněmovny Vondráček a psychiatr David a diskutéři z lavic.

Probíralo se, zda studenti jsou schopni pochopit, co se v zemi děje, zda jsou nebo nikoli manipulovatelní. A mezi nimi moderátorka Jílková. Právě ona ukázala, jaké bylo zadání. Ti, kteří s demonstracemi nesouhlasili, byli přerušováni, ti, kteří je hájili, dostávali slovo. Zvláště pak velmi výřeční studenti z lavic. Prostě zcela demokratický přístup k problému! Úplně vzorový.

Údajně studentům nešlo o nic jiného, než proklamovat svůj postoj k demokracii a postavit se na její stranu. A nesvolávali se, vše bylo spontánní. O sociálních sítích se pro jistotu studentští představitelé nezmínili. Nereagovali ani na připomínku doktora Davida, že televize ukazovala poutače plné urážek a nenávisti. Nereagovala ani paní Jílková. Dokonce ani na velmi sprosté a urážlivé výrazy jednoho studenta z publika. Jen předseda Sněmovny s klidem zareagoval, že už je zvyklý na urážky a že na ně nemíní reagovat. Údajně i vystoupení dvanáctileté Viki bylo výjimkou a ostatně také dvanáctiletí mohou vědět, oč jde, byť dr. David se pokoušel z psychiatrického hlediska vysvětlit jisté bariéry jejich chápání.

Jak to vlastně je? Také my byli mladí. Byli jsme i revoluční. Chtěli všechno možné změnit. Ale neuráželi jsme. Neměli jsme, pravda, k dispozici sociální sítě. Nemohly nás proto svolávat. Když jsme se v některých letech svolávali, bylo to »hlas po hlasu«. Dnes je tomu jinak. Televizní vysílání, dlouhodobá manipulace, dokáže vybudit. Zdánlivé pravdy ovlivnit i ty náctileté, kteří v nich nemohou najít podpásový obsah. Chápu, že myslí, že vše je pak z jejich hlavy. A zvláště, když kamarádi jsou ovlivněni stejně, není o správnosti demonstrací, nadávek a urážek pochyb. A že by své zájmy tady neprosazovaly ty nejpravicovější a nejméně demokratické elementy, vůbec nepochybuji.

Ještě horší je to s těmi dvanáctiletými dětmi. Ty v některých školách odvedli před budovu a tady půlhodinu, nebo kolik, »projevovaly svůj odpor k Zemanovi a Babišovi«. Ne, nebráním ani jednoho z nich, k oběma mám své výhrady, ale urážet prostřednictvím dětí – i studenti gymnázia a vysokých škol jsou většinou ještě děti hledající své místo ve světě – pokládám za hrůzné. Když tomu ještě fandí paní Jílková, a tedy Česká televize, zůstává mi rozum stát.

Milan ŠPÁS,
OV KSČM Hradec Králové

In: Haló noviny, 9. 4. 2018

skola2 1553 X