Stanovisko kolegia volených funkcionářů k situaci ohrožení míru na Středním východě

picasso pablo holubice miru 1Dne 3. ledna 2020 došlo k bezprecedentnímu porušení mezinárodního práva ze strany USA, a to k vraždě íránského generála Kásima Súlejmáního a iráckého Abu Mahdi al- Muhandis a dalších 10 lidí v iráckém hlavním městě Bagdádu, pomocí dálkově řízeného bezpilotního letounu. Šlo o úmyslný, plánovaný vojenský zásah cizí státní moci proti občanům jiných států na jejich území, resp. území dalšího suverénního státu OSN. Nejde jen nebezpečnou provokaci, ale zřejmý válečný akt, bez vyhlášení války, tedy zločin proti míru. V takové situaci výzva k jednání o snížení napětí je málo, je potřeba jednání autoritativního orgánu a tím je jen RB OSN.

Aby mohla při jednání RB OSN posoudit tento brutální válečný čin a přimět mezinárodní společenství k respektování mezinárodního právo, je nutné, aby postiženým státům, tedy Íránu a Iráku bylo umožněno, aby jejich zástupci mohli na půdě RB OSN řádně vystoupit. Nepřípustné je i vyhrožování ničení kulturních památek, chráněných UNESCO.
Nikdo nemá právo beztrestně vraždit občany jiných států kdekoli po světě. Takové právo mezinárodní společenství nezná a ani ho nemůže nikomu poskytnout.
Aby se naši vojáci nestali okupanty v cizí zemi, tak by Česká republika měla respektovat usnesení Parlamentu Iráku a stáhnout své vojáky z mise zpět do vlasti. V tom nebudeme ani prvním státem Evropy, který tak učinil.
To KSČM zcela oprávněně požaduje od vlády ČR.
8. 1. 2020
skola2 1173 X

KH KV KSČM

 

Doporučujeme

halo noviny logo

Reklama

logo komise mladeze

Go to top