Vytisknout tuto stránku

Volební sliby

zizkova 16 wJiž přes 25 let je u nás rádoby volná soutěž mezi politickými stranami o vládu v této zemi. Musíme se zamyslet, proč vítězné strany vyhrávají. Co nabízejí voličům? Na co lidé slyší?

Občanské fórum bylo vlastně též sdružením občanů bez hlubší společné myšlenky. Jediné, co je spojovalo, byl odpor k vládnoucí garnituře a touha po změně. Mezi prvními letáky, které se začaly šířit mezi lidmi, byla podobná hesla jako dnes – boj proti korupci (tenkrát při přijímání na vysokých školách a u lékařů v nemocnicích), »Chceme to dělat jinak«, »Nejsme jako oni« a podobně.

Občanské fórum nemělo dlouhého trvání a brzy se rozpadlo na různé politické strany. Naslibovaly občanům, jak lépe budou žít, obchody budou plné zboží, každá manažerka vodorovných ploch (dříve uklízečka) může jít za vidinou stát se milionářkou. Heslo bylo: »Každý se postarej o sebe, jak umíš«. Někteří uměli opravdu hodně, a tak jsme obdivovali šikulky, jako byl Viktor Kožený a mnohé jiné jemu podobné. Nezůstali pozadu ani muži, kteří patří v současnosti mezi nejbohatší Čechy. Dokonale využili různých nedokonalostí zákonů, nezkušenosti a neznalosti druhých.

Po období vlády modrých ptáků a po dopadech hospodářské krize na většinu občanů se kyvadlo voleb posunulo mírně doleva. Tu se objevil nový fenomén nepolitických hnutí. Média začala prosazovat myšlenku, že politické strany prý již neodpovídají modernímu pojetí demokracie, a tak propagují různá jakoby nepolitická uskupení, která však usilují o politickou moc. Klasické strany jsou spojovány s korupcí, nepružností, byrokracií. Hnutí ANO opět používá heslo »My budeme jiní«. Znovu se vytahuje slib »Lepší Česko«. Voliči se nechávají těmito sliby nachytat, a tak v letošních krajských volbách vítězí hnutí ANO. Ve volební kampani chytře využilo znechucení většiny obyvatel handrkováním politických stran, které stejně k ničemu, podle nich, nevede. Mínění lidí je, že strany na občany kašlou a bojují jen o různé posty pro své politiky.

Při volbách hrají klíčovou úlohu sliby. Kdo umí lépe slibovat, ten vyhrává. Občané stále slyší na pohádky, jak se chudá holka stane královnou či obyčejný chlapec králem. Naděje, že to štěstí možná jednou potká i mě, i když v hloubi duše vím, že je to nemožné (ale říkám si, co kdyby mě přeci jen štěstí potkalo), je velkým lákadlem. Lidé chtějí mít tu vidinu, že i jim se jednou bude dařit lépe a že to někdo zařídí. Odpovědnost za vlastní osud je velké břemeno, a tak se hodí volební hlas tomu, kdo slibuje, že vše zařídí.
Musíme se zamyslet, jak nadále naše občany oslovovat, abychom neslibovali modré z nebe, ale dávali reálné a přitažlivé sliby, a přesvědčili lidi, že hlasovat pro KSČM není špatná volba.

Věra ŽIŽKOVÁ, členka ÚV KSČM

skola2 1799 X