Hejtmanem Královéhradeckého kraje se stal senátor a brigádní generál v.v.

vstup kraj urad wIng. Martin Červíček (ODS), stávající senátor i radní v minulé krajské vládě Královéhradeckého kraje (vládli spolu s ČSSD), byl zvolen 29 zastupiteli nové koalice a dvou z SPD. Odstavená druhá volebně nejsilnější strana ANO (12 zastupitelů) se při hlasování zdržela, jako i ve většině dalších hlasování. V dušičkovém pondělí byla na ustavujícím jednání dále schválena Rada kraje s pěti náměstky (o jednoho více než v minulosti) a s dalšími třemi radními. Zvoleni byli i předsedové krajských výborů. Jak složení Rady, tak předsedů výborů, nerespektovalo výsledky voleb. Bývalému hejtmanovi Jiřímu Štěpánovi bylo nabídnuto jen neuvolněné předsednictví výboru.


Krajskou vládu tvoří zastupitelé z Koalice ODS+STAN,+VČ (12 zast.), Česká pirátské strany (7), Koalice pro Královéhradecký kraj+KDU-ČSL+VPM+Nestraníci (4) a Spojenců pro Královéhradecký kraj – HDK+TOP 09+LES (4). Nová rada kraje má devět členů, po čtyřech koalice ODS, STAN a Východočeši, tři Piráti a po jednom radním má Koalice pro Královéhradecký kraj a Spojenci pro Královéhradecký kraj. Z devíti radních bude osm uvolněných, tedy placených, a to hejtman (dostane jen 40 % platu, protože pobírá plat senátora), čtyři náměstci a další tři členové rady. Neuvolněným náměstkem bude poslanec Pavel Bělobrádek.

Podle předchozí dohody nově utvořená koalice s deseti politickými subjekty dosáhla s 27 místy v 45členném zastupitelstvu pohodlné většiny. I když se strana ANO i ČSSD často ozývaly s připomínkami, např proti počtu náměstků, nakonec byly přehlasovány. I provokační návrh, aby se hejtmanem stal P. Bulíček za Piráty, neuspěl. V opozici skončila strana ANO, SPD a koalice ČSSD a Zelených. Po dvaceti letech kandidátům za KSČM nedali voliči dostatek hlasů, takže není žádný mandát.

Personální složení Rady kraje je následující: hejtman Martin Červíček (ODS), 1. náměstek a statutární zástupce hejtmana Pavel Bulíček (ČSP- Česká strana pirátská), v gesci bude mít investice a technologie; 2. náměstek Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), druhý zástupce hejtmana, bdít bude nad životním prostředím a zemědělstvím; náměstkyně Martina Berdychová (VČ) – soc. věci, cestovní ruch a kultura, náměstek Rudolf Cogan (STAN) – finance, náměstek Arnošt Štěpán (ČSP) – školství, sport a volný čas, radní Václav Řehoř (ODS) – doprava a majetek, radní Adam Valenta (ČSP) – regionální rozvoj a dotace a radní Zdeněk Fink (HDK) – zdravotnictví.
Zastupitelé zvolili předsedy 12 výborů kraje. Petr Koleta si stěžoval, že opozici nebyla dána žádná místa v předsednictví výborů, až na výbor kontrolní, jehož uvolněným předsedou byl zvolen Vladimír Dědeček (ANO) a neuvolněným předsedou výboru hosp. rozvoje a prac. příležitosti se stal Jiří Štěpán (ČSSD). Uvolněným předsedou dopravního výboru se stal Aleš Dohnal (ČSP). Další předsedové výborů jsou neuvolnění: Jana Dreislová (nestr.) vede výbor pro školství, Josef Horáček (STAN) památkovou péči, Jiří Škop (ODS) regionální rozvoj, Anna Maclová (nestr.) výbor finanční, Jan Grulich (TOP 09) cestovní ruch, Ladislav Brykner (ODS) pro sport, Miroslav Uchytil (KDU-ČSL) výbor sociální, předsedkyní výboru zdravotního je Dana Kracíková (VČ) a předsedkyní výboru pro životní prostředí a zemědělství se stala Martina Vágner Dostálová (ČSP).

Novinkou jednání byly vstupy dvou zastupitelek, které se nemohly účastnit jednání přímo, byly on-line (Covid-19) – Klára Dostálová a Martina Vágner Dostálová. Tak byli přítomni všichni zvolení zastupitelé. Na svém prvním jednání schválili také odměny pro funkcionáře i prosté zastupitele, např. pro uvolněné náměstky 71 900 Kč, předseda výboru dostane 9 323 Kč, zastupitelé i náhradu mzdy. V zastupitelstvu zasedají tři senátoři, pět poslanců, jedna ministryně – Klára Dostálová – a 13 starostů či místostarostů.

Hejtman Martin Červíček po svém zvolení v projevu uvedl hlavní úkoly, které kraj čekají. „Prvním úkolem pro nové vedení kraje bude revidovat všechny kapitoly rozpočtu, avšak s cílem zachovat co možná nejvyšší míru investic, které souvisí s rozvojem a zaměstnaností kraje,“ řekl v nominačním projevu Červíček. Kraj bude muset zvládnout období koronaviru, stabilizovat personální situaci ve zdravotnictví a sociální oblasti, dostavět slíbené nemocnice, samozřejmě řešit dopravní problémy, rozvíjet dále školství i chránit životní prostředí.

Příští jednání Zastupitelstva KhK bude 14. prosince od 10 hodin.
skola2 1143 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top