×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 453

Královéhradecký kraj je v dobré ekonomické kondici

kraj-vzkvetaHospodaření Královéhradeckého kraje bylo v roce 2013 uzavřeno přebytkem 258,7 mil. Kč. Tento výsledek byl ovlivněn zejména nižším čerpáním výdajů a vyšším plněním příjmů o 152 mil. Kč, především pak v důsledku vyšších daňových příjmů o 103,5 mil. Kč. Dále byly provedeny splátky úvěrů celkem ve výši 162,5 mil. Kč, celkový objem nesplacených úvěrů k 31. 12. 2013 byl 937,2 mil. Kč.

Z hlediska zadluženosti patří náš kraj do lepší první poloviny pomyslného žebříčku, k těm nejlepším.

Na účtech kraje bylo k 31. 12. 2013 celkem 952 mil. Kč, vázáných na konkrétní projekty a akce, např. na akce z fondů EU a víceleté projekty ze státního rozpočtu, např. Modernizace a dostavba nemocnice Náchod, realizace průmyslové zóny Vrchlabí, vodovody a kanalizace v obcích, dobudování infrastruktury, apod.

V roce 2013 nám ministr financí zařídil navýšení DPH, což mělo negativní vliv na hospodaření kraje, ale i na krajem řízené organizace. Např. DPH pro nemocnice se zvýšilo o 7%, což činilo řádově desítky milionů Kč. Vedle toho se snížilo procento daní, které kraj dostává na svoji činnost ze státního rozpočtu. O proti tomu naopak obce našeho kraje obdržely navíc od pana Kalouska o 19,2 daňových příjmů, což činilo v objemu nemalých 863 mil. Kč.

Přes výše uvedené výsledky nemůžeme být spokojeni s hospodařením krajských nemocnic, kde podpora kraje činila, přes provedená opatření, více jak 200 mil. Kč. Je nutno ale přiznat, že tato vysoká podpora byla vynucena výraznou změnou úhradové vyhlášky, která naše zdravotnická zařízení vehnala do ztráty. V letošním roce se změnou úhradové vyhlášky by hospodaření našich nemocnic nemělo být ztrátové a navíc by se měla umazat ztráta z minulých let o zhruba 50 mil. Kč.

Budeme i nadále hledat vlastní cesty, jak optimálně fungovat v této oblasti. Nebude v žádném případě omezena dostupnost a kvalita zdravotnické péče pro občany našeho kraje.

Petr KEBUS (nestr. za KSČM),
předseda finančního výboru zastupitelstva Královéhradeckého kraje

skola2 2024 X

Nejnovější od

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top