Lidice 10. červen – po 73 letech

lidicke ruze wTyto růže připomínají lidickou tragedii. Vyhlazení obce, ztracené životy, pláč a smrt nevinných dětí... Jen některé lidické ženy přežily a několik dětí se do Lidic vrátilo.Levicové kluby žen pomáhaly sbírkou i brigádnickou prací obnovit krásu lidického růžového sadu, v němž se ztělesnila úcta celého světa k památce nespravedlivě umučených obyvatel.   S jednou z lidických žen, Marií Jarošovou, jsme se ještě v roce 1997 setkaly při zájezdu Levicového klubu žen z Hradce Králové na pietní akt. Nám, ženám, vyprávěla nelehký osud pobytu v koncentračním táboře, a pak dlouhou cestu snad přes 300 kilometrů domů, když s dalšími vězeňkyněmi uprchla z pochodu smrti. 

Vyprávěla o těžké situaci lidického památníku a jeho růží po roce 1989. Levicový klub žen jezdí do Lidic pravidelně v době kulatého výročí. Ale nezapomínáme na ni ani na další umučené a padlé. Na hrob Marie Jarošové také vždy zajdeme.

A nejsilnější bývá shromáždění u sousoší lidických dětí. I letos na Lidice vzpomeneme, stejně jako na osud lidí z našeho kraje, kteří pomáhali výsadkářům a s vysíláním zpráv do zahraničí v době Protektorátu z Bohdašína a Končin. Čekala je za to smrt, stejně jako mnoho obyvatel Ležáků. Na jejich památník v Bohdašíně položíme s ženami z LKŽ květiny 11. června (2015). Bohužel, po Lidích následovaly další napadené obce v různých koutech světa, jejichž jména jistě znáte - a poslední byl Dům kultury v Oděse.

Mirka Vohralíková

Marie Jarošová (13. února 1920 Lidice - 21. ledna 1998) byla obyvatelkou Lidic, která přežila zničení této vesnice roku 1942 i věznění v koncentračním táboře, po válce československá politička Komunistické strany Československa, předsedkyně MNV obnovených Lidic, poslankyně Sněmovny národů Federálního shromáždění a poslankyně České národní rady.

skola2 2227 X

KH KV KSČM

 

Reklama

logo komise mladeze

Go to top