Vytisknout tuto stránku

Na umučené vězně nezapomněli ani letos

chr dti wDevatenáctý pietní akt u hromadného hrobu umučených vězňů na pochodu smrti podpořil svou záštitou prezident Miloš Zeman, již podruhé. Pořadatelé tohoto shromáždění z Klubu českého pohraničí a obce Choustníkovo Hradiště tradičně zvou zástupce velvyslanectví, jejichž mladí lidé jsou zde pohřbeni, byli však omluveni, stejně jako hejtman Královéhradeckého kraje. Jaroslav Štrait mohl však uvítat další delegace občanů, pamětníků, spolků i politických stran, jež při smutečním pochodu uctili památku na konci války nesmyslně utracených převážně mladých životů položením věnců a kytic.

Květiny zde položili zástupci obce Choustníkovo Hradiště a starosta Dvora Králové, zástupci Klubů českého pohraničí Trutnova a Jičína, také zástupci ústředního a krajského výboru Českého svazu bojovníků za svobodu a jako tradičně největší zastoupení měli komunisté. Květiny položil poslanec KSČM Zdeněk Ondráček, předsedkyně KV KSČM Věra Žižková, místopředseda ÚV KSČM Václav Ort, dále delegace za okresní výbory, které vedli – Táňa Šormová, Soňa Marková, Petr Typlt a Jaroslav Ondráček ml., vždy s dalším doprovodem. Dojemné bylo též položení květin malými dětmi z místní MŠ.
Starosta Choustníkova Hradiště při této příležitosti zmínil Norimberský proces, v němž odhalená fakta o krutosti skončené války otřásla porotou a proces byl přerušen, a také přirovnal krutost fašistů i krutost teroristických útoků 11. září 2021 v New Yorku. Tehdejší hranice Protektorátu vedla až před Jaroměř.

Jak připomněl Jaroslav Štrait v závěru, že tyto pietní akty jsou pojímány nepoliticky a prvními řečníky při prvních aktech byli komunista Josef Prokop a katolický duchovní Josef Beneš, oba přežili koncentrační tábory. Mementem shromáždění zůstává stále „Takový osud připravili lidé lidem“.
(js, vha)
skola2 69 X