Vytisknout tuto stránku

Svátek práce - Slovo předsedkyně KhKV KSČM

zizkova vera konfJiž přes sto let slavíme svátek práce. Nebyly to vždy jen oslavy, ale také boj za právo na práci, za spravedlivou odměnu za ní, za lepší pracovní podmínky, osmihodinovou pracovní dobu. Mysleli jsme si, že mnohé je již vybojováno a my můžeme jen vesele slavit a vítat 1. máj. Naše současná realita nás bohužel velmi často přesvědčuje, že tomu tak není. Nemusíme se dívat jen do dalekých zemí a jiných kontinentů, jak se s pracujícími lidmi zachází, jak jsou odměňováni za svou práci a jaká mají práva.

V méně vyvinutých zemích narážíme na práci dětí, na lidi v málem otrockém postavení, na nelidské pracovní podmínky. I v našem okolí najdeme mnoho příkladů špatného nakládání s pracujícími. Za jakých podmínek a jak žijí ilegální pracovníci? Kdo se přiživuje na práci tak zvaných agenturních pracovníků?

Mnozí zaměstnanci v řádném pracovním poměru musí řešit problémy se svými zaměstnavateli. Někteří je nutí pracovat přes čas nebo v nesmyslně dlouhých pracovních směnách za nízkou mzdu, jiní drží své zaměstnance v nejistotě pracovními smlouvami na dobu určitou. Lidé se bojí ozvat, vždyť v dnešní době mít práci je velký úspěch.

Říká se, že kdo chce pracovat, tak si práci najde. Jsou tu však velké skupiny zájemců o práci, kteří ji jen tak snadno nezískávají. Na jednu stranu se jedná o absolventy škol, které bez praxe nikdo nechce a na druhé straně to jsou lidé vyššího věku, kteří pokud přijdou o práci, již těžko novou získávají.

A tak Svátek práce má stále svůj význam a my se k němu budeme rok co rok vracet, abychom si připomněli, že jedině prací se tvoří hodnoty. Život naplněný prací přináší uspokojení nejen materiální, ale i duchovní. Každý, kdo se může ohlédnout, a vidí za sebou kus dobře odvedené práce, může být spokojen.

Přejeme si, aby v budoucnu všichni, kteří budou chtít pracovat podle svých schopností, práci našli, ale také aby byli řádně odměněni a mzda jim umožnila žít bez strachu z chudoby a dluhů.

Svět patří těm, kteří ho svou prací vytvářejí a přetvářejí.

Věra ŽIŽKOVÁ

skola2 2025 X