EkoLOGICKÉ mládí VPŘED!

cmelak w„Stávky začaly loni v září, kdy tehdy patnáctiletá Švédka Greta Thunbergová přestala každý pátek chodit do školy na protest proti nečinnosti politiků při řešení změn klimatu. Podle vědců z Mezivládního panelu pro klima při OSN totiž máme posledních 12 let na to, abychom odvrátili ekologický kolaps. Informuje o tom studentská skupina Fridays for Future.“ Dozvěděli jsme se z webu EKOLIST.CZ.

Stávka studentů, v čele s mladičkou školačkou, vzbudila pozornost médií a vedla k zamyšlení mnoha odborníků. Ušlechtilý boj studentů za to, aby politici přistupovali k ochraně klimatu a snižování plynů vytvářejících skleníkový efekt odpovědně, ten můžeme jako občané jedině podpořit. Oni budou v té budoucnosti muset přežít. Cíle jednotlivých stávek a stávkujících se však rozcházejí a možná budou i kontraproduktivní.
Když totiž chtějí studenti změnit například energetickou politiku států, měli by vědět, kam vede zastavení výroby elektřiny pomocí atomů. Jak ji vyrobit jinak než pomocí uhelných a plynových elektráren = zplodiny, různých bioplynových stanic = neekonomické, využití solární a větrné energie = nespolehlivé a musí mít záložní zdroje?
Proč však mají studenti poroučet, kdo bude nebo nebude dodávat zařízení do jaderných elektráren, které se nemají rozšiřovat, ale jen opravovat?

Chtějí-li snad snížit výrobu elektřiny obecně a snížit škodlivé emise v dopravě a zemědělství, nezbude, než aby se především jejich generace vrátila k ručnímu pohonu domácích zařízení, jezdila především veřejnou dopravou a zbytek dojela na bicyklech... Důležité je také je, aby necestovali zbytečně letadly. O jejich zplodinách v ovzduší se mnoho nedočtete. Měli by dupat, aby se kamiony naložily na železnici. Mohla by se zrušit žlutá řepková mánie na polích a vrátila by se biodiverzita – i ten hmyz včetně včel a motýlů.
Možná by měli studenti zahodit i mobily – musí se stále dobíjet – a využívat jen společná zařízení ve školách. Možná by bylo dobré, aby si balili svačinu opět do papíru, pili ze skleněných lahví, jedli méně masa (zvířata ve velkovýkrmu plodí metan), chodili na nákup s látkovou taškou, vzali motyčky a hrábě a pomáhali čistit svá města a obce bez škodlivých postřiků pesticidy (aby se nemusely vyrábět), nebo by se mohli vydat pomoci zemědělcům okopávat řepu, sklízet brambory, cukrovku, chmel opět ručně... Toho, co by mohli mladí udělat – a neházeli vše jen na politiky – byste vymysleli jistě pěknou řádku.
Možná by to s klimatem mnoho nepohnulo, ale s jejich zájmem o přírodu, o studium problému samého jistě ano. Třeba jen rozumování nad množstvím odpadků při jejich sběru by bylo inspirativní. Kdyby to však studenti mysleli s ochranou klimatu vážně, neměli by jen švandu z pátečního volna a snad by si i uklidili po své nedávné stávce.
S troškou s malým do mlýna, ne toho Troškova pohádkového, ale s životním prostředím, může přispět každý z nás. Nejen mladí.
Zabránit, aby se z užitečných záležitostí, sloužících k ochraně přírody, stal velký byznys, by také šlo, ale to už je o jiné diskuzi. O diskuzi nad systémem, který si hledá jen cesty k zisku. Podnikatelé, oligarchové nebude přece využívat jednoduchá užitečná řešení, když k zisku nepovedou! O tom jsme se mnohokráte již přesvědčili, nejen nad poli se slunečními panely.

    Mirka Vohralíková
skola2 2285 X

KH KV KSČM

 

Doporučujeme

halo noviny logo

Reklama

logo komise mladeze

Go to top