Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 457

Potřebujeme spravedlivou kategorizaci zdravotního postižení

postizeniKrálovéhradecký kraj v těchto dnech projednává Plán pro vytváření rovných příležitostí pro osoby se zdravotním postižením. Přestože byl zpracován velmi zodpovědně a vycházel z reálných možností samosprávy, krajského úřadu i dalších zapojených organizací, přesto se při studiu předloženého materiálu vkrádá do duše otázka: Jak se k této problematice postaví stát?

Zatím to není žádná sláva. Po „zázračném uzdravení" stovek zdravotně postižených, které zajistily úřady a státní orgány pod vedením pana ministra Drábka, se situace těchto lidí výrazně zhoršila. Mnohým byly sníženy příspěvky, jiným sebrány průkazy zdravotně postižených, včetně parkovacích průkazů. Tohle všechno si chtě nechtě musí člověk připomenout, když se zúčastní některé charitativní akce, např. úspěšného sportovně charitativního výstupu „Pro Péťu na Sněžku". V sobotu 31. května se v Peci pod Sněžkou sešlo opravdu hodně účastníků, kteří se rozhodli podpořit handicapovaného Péťu a vyšli pro něj na vrchol naší nejvyšší hory. Výtěžek celé akce bude věnován na pokrytí nákladů "kursu chůze bez berlí" v pražském rehabilitačním centru Malvazinky pro Péťu a na nákup nutných rehabilitačních a sportovních pomůcek. Zbytek ze získané částky bude rozdělen mezi další děti se zdravotním postižením. Celý projekt organizovaný paralympionikem Jaroslavem Petroušem, sleduje ale i jiný cíl: upozornit na aktuální problémy zdravotně postižených lidí.
S tím souvisí právě nedořešený boj o spravedlivou kategorizaci zdravotního postižení a s tím spojených výhod pro handicapované. Kraje se mohou snažit, jak chtějí, mohou připravovat nejrůznější projekty, ale pokud se nezmění metodika posuzování zdravotně postižených osob, kterou zavedlo ministerstvo v době již vzpomínaného pana ministra, tak se snaha míjí účinkem. Nebo se domníváte, že na daních platíme opravdu tak málo, že stát nemůže handicapovaným pomoci? Že opravdu musíme na všechno vybírat mezi lidmi? Nebo je příčina v něčem jiném? Neměli bychom se v 21. století konečně postavit k celé problematice jinak?


Josef LUKÁŠEK (KSČM), radní kraje pro sociální oblast a kandidát do Senátu, vol obvod 48

skola2 5136 X

KH KV KSČM

 

Kalendář akcí

po út st čt so ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Počasí v kraji

Doporučujeme

halo noviny logo

Go to top